اندیکاتور چیست ؟

مجله متاکیوال - اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور چیست ؟

Indicators در لغت به معنی شاخص می باشد. اندیکاتور ها ،  آماری و ارقامی هستند، که برای اندازه گیری شرایط فعلی و همچنین برای پیش بینی روندهای مالی یا اقتصادی استفاده می شوند .

اندیکاتور های اقتصادی معیارهای آماری است که برای اندازه گیری رشد یا انقباض اقتصاد به عنوان یک کل یا بخش هایی در اقتصاد استفاده می شود . در تحلیل بنیادی ، از اندیکاتور های اقتصادی که شرایط اقتصادی و صنعت فعلی را تعیین می کند ، برای ارائه بینش از پتانسیل سودآوری آینده شرکت های دولتی استفاده می شود .

اندیکاتور های فنی به طور گسترده در تجزیه و تحلیل فنی مورد استفاده قرار می گیرد تا پیش بینی تغییرات در روند سهام یا الگوهای قیمت در هر دارایی معاملاتی شود .

اندیکاتور فارکس

اندیکاتور های فارکس توسط معامله گران بطور منظم مورد استفاده قرار می گیرد تا شانس کسب سود در این بازار در هنگام معاملات را افزایش دهند . همراه با دیگر اشکال و الگو ها و تجزیه و تحلیل ، اندیکاتور ها می توانند در تصمیمات معاملات تأثیر بگذارند و ممکن است به عنوان پایه ای برای استراتژی های معاملات بازار فارکس استفاده شود .

با امکان بررسی رفتار و الگوهای گذشته بازار ، معامله گران ممکن است بتوانند از بهترین اندیکاتور فارکس برای پیش بینی چگونگی رفتار بازار در آینده استفاده کنند و بنابراین می توانند حدث بزنند که کدام معاملات احتمالاً سودآور خواهد بود .

معامله گران بازار فارکس از این رو با انجام معاملات ، داده های مختلفی را بررسی می کنند تا بتوانند عملکرد بازار و چگونگی تغییر در آینده را ارزیابی کنند . با تجزیه و تحلیل دقیق بازار ، معامله گران می توانند استراتژی های تجاری موثرتری را به کار گیرند و بازدهی بالاتری داشته باشند . اندیکاتور یکی از راه های بررسی داده های بازار بورس میباشد . با بررسی داده های گذشته بازار مانند قیمت ارز ، حجم و عملکرد بازار ، اندیکاتور ها به دنبال پیش بینی چگونگی رفتار بازار در آینده هستند و اینکه کدام الگوهای به احتمال زیاد تکرار می شود . هنگامی که معامله گران این اطلاعات را بدست آورند ، می توانند تصمیمات تجاری معقول تری اتخاذ کرده و در نتیجه بازده بالاتری را کسب کنند .

مجله متاکیوال - اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور های بورس چگونه کار می کنند؟

بهترین اندیکاتور تشخیص روند بازار فارکس با فرض اینکه الگوهای گذشته احتمالاً خود را تکرار می کنند ، شرایط مشابهی را فراهم می کند . اندیکاتور های فارکس به جای مشاهده بازار به عنوان یک سری از رویدادهای تصادفی ، به دنبال الگویی در رفتار خاص بازار هستند .

به عنوان مثال ، اگر یک ارز خاص بلافاصله پس از شکست سیاسی سقوط کرد ، ممکن است این اتفاق دوباره بعد از تکرار قسمت های بی ثبات سیاسی رخ دهد . در این صورت ، اندیکاتور فارکس این اطلاعات را ضبط کرده و از آن استفاده می کنند تا پیش بینی کنند که آیا یا همان رفتار مشابه رخ خواهد داد یا خیر .

با دسترسی به این داده ها ، معامله گران می توانند از آنچه در قیمت ارز و بازار به طور کلی تأثیر می گذارد الگویی بدست آورند و بر این اساس تجارت در بازارهای آینده خود انجام دهند .

بهترین indicators

اگر از اندیکاتورهایی برای تصمیم گیری در مورد معاملات تجاری در حساب خود استفاده می کنید ، باید از بهترین اندیکاتور فارکس در آنجا استفاده کنید . با توجه به انتخاب گسترده ای که وجود دارد ، برای معامله گران جدید دشوار است که بدانند کدام اندیکاتور ها دقیق ترین هستند ، اما تجارت در بازار برای مبتدیان ممکن است به آنها کمک کند تا تصمیم بگیرند که کدام نوع تحلیل بازار با سبک تجارت آنها مناسب تر است . به طور گسترده ، چهار نوع مختلف از رایج ترین اندیکاتور های بورس وجود دارد عبارتند از :

۱- اندیکاتور های تشخیص روند ( Trend indicators )

برخی اندیکاتورها روند بازار یا جهت بازار را نشان می‌دهند و این روند ها می‌تواند سعودی ، نزولی یا خنثی باشند .

 • اندیکاتور های جهت دار متوسط ( Average directional indicators )
 • اندیکاتور میانگین متحرکت
 • اندیکاتور موینگ اوریج ( Moving averages )
 • اندیکاتور پارابولیک سار ( SAR Parabolic )
 • اندیکاتور ایچیموکو (Ichimoku)
 • اندیکاتور MACD یا همان اندیکاتور مکدی

۲- اندیکاتور های حرکت بازار یا اندیکاتور مومنتوم ( Momentum indicators )

 • اندیکاتور قدرت نسبی ( Relative strength index )
 • اندیکاتور واگرایی همگرایی ( Moving average convergence divergence )
 • اندیکاتور RSI
 • اندیکاتور MFI
 • اندیکاتور بیل ویلیامز WILLIAMS BILL که امروزه آن را به عنوان یک دسته جدا گانه از شاخص های نسبی معرفی می نمایند و خالق آن بیل ویلیامز می باشد .

۳- اندیکاتور برای نوسان گیری  ( volatility indicators )

نوسانگرها به مجموعه‌ای از اندیکاتور ها اطلاق می‌شود که هدفشان درک و سنجش میزان هیجان بازار در خریداران و فروشندگان است . در حقیقت این شاخص ها سعی دارند ما را از میزان هیجان در خرید و فروش حال حاضر بازار در معاملات آگاه کنند .

 • اندیکاتور باند بولینگر یا بولینگر باند ( همچنین استراتژی بولینگر باند ) Bollinger bands – bollinger band strategy -) )
 • اندیکاتور ATR دامنه واقعی ( Average true range )

۴- اندیکاتورهای حجم بازار ( volume indicators )

دسته‌ای از اندیکاتور ها هستند که حجم و ارزش معاملات را مورد بررسی قرار می‌دهند ، مثلا در روندهای صعودی افزایش قیمت و افزایش حجم معاملات نشانه استحکام روند است و در مقابل افزایش قیمت و کاهش حجم نشانه واگرایی و ضعف روند و برگشت احتمالی قیمت است .

 • خط توزیع انباشت ( Accumulation distribution line )
 • روند پول چایکین ( Chaikin money flow )
 • حجم متوازن OBV

مجله متاکیوال - اندیکاتور چیست؟

اندیکاتورها به دو دسته کلی از نظر نوع حرکت و رفتار تقسیم بندی می‌شوند :

 1. اندیکاتورهای تأخیری( Laging ) : این اندیکاتور در روند بلند مدت بازار کاربرد بهتری دارد و در روند کوتاه مدت بازار به درستی و دقیق سیگنال تغییرات قیمت را نمی دهد مانند اندیکاتور MACD
 2. اندیکاتورهای پیشرو(Leading) : این اندیکاتورها نرخ ها و تغییرات قیمت و جهت بازار را سریع تر پیش بینی می نماید مانند اندیکاتور قدرت نسبی

در حالی که برخی از معامله گران یک نوع اندیکاتور را به دیگری ترجیح می دهند اما بهترین اندیکاتور های بورس برای شما به نوع معامله ای که شما برای ساخت آن برنامه ریزی کرده اید بستگی دارد .

آیا باید از اندیکاتور های فارکس استفاده کنید ؟

ابزارهای فنی و داده های پیچیده فقط برای تجار و بازرگانان با تجربه و تحلیلگران حرفه ای نیستند . در واقع ، اندیکاتور ها راهی برای ساده کردن داده های بسیار پیچیده و حجمی هستند و هر کس می تواند با استفاده از اندیکاتورهای بورس از نتایج بهتری بهره مند شود .

این شاخص ها بخشی از کارهای روزمره معامله گران بازار ارز در حساب هایخود هستند و یک بخش جدا نشدنی در فرایند تصمیم گیری  برای معاملات را تشکیل می دهند . هرچه دانش بیشتری در مورد بازار کسب کنید ، آگاهی بیشتری نسبت به نحوه عملکرد و اینکه چه متغیرهایی روی آن تأثیر می گذارد ، بدست می آورید .

با تصمیم گیری در مورد معاملات بر اساس فعالیت بازار گذشته و استفاده از الگوهای ارز قبلی برای اطلاع از استراتژی معاملاتی خود ، می توانید راندمان خود را تقویت کرده و سود خود را افزایش دهید .

چگونه به اندیکاتور های معاملات خوب برای معاملات بازار دسترسی پیدا می کنید؟

با انتخاب تعداد زیادی اندیکاتور ، می توان تعیین کرد که بهترین یا مهمترین اندیکاتور برای نیازهای شما هنگام معامله در بازار ، کدام اندیکاتور میباشد. در بیشتر موارد ، طیف وسیعی و به تعداد زیادی از اندیکاتور ها می توانند برای بررسی رفتار بازار و پیش بینی وقایع آینده بازار استفاده شوند اما شما لزوماً نمی خواهید که از اولین شاخص بازار در اولین مرحله معاملاتی خود استفاده کنید . بنا بر این شما با انتخاب بهترین کارگزار برای خود ، می توانید به طیف گسترده ای از این مواد مانند indicators  بازار ، سیگنال های و تقویم بازار دسترسی داشته باشید .

هنگامی که شما از ابزارهای مختلفی برای ایجاد استراتژی معاملات استفاده می کنید ، متغیرهای بیشتری را در نظر می گیرید و این می تواند دید بهتری از نحوه عملکرد بازار به شما بدهد.

مجله متاکیوال - اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور های MT4 چیست؟

اندیکاتور های بازار در MT4 یا همان اندیکاتور های MetaTrader 4,5 نوعی اندیکاتور فنی است و یکی از محبوب ترین روش های پیش بینی رفتار بازار است . اندیکاتور های MT4 که توسط معامله گران ، متخصصان و معامله گران آماتور مورد استفاده قرار می گیرند ، برای تجزیه و تحلیل نوسانات قیمت نسبتاً کوتاه مدت مفید هستند .

با استفاده از یک اندیکاتور MT4 ، معامله گران می توانند از اندیکاتور های فنی استاندارد و همچنین نمونه های سفارشی بهره مند شوند . این اندیکاتور های MT4 توسط برنامه نویسان مختلف در سرار جهان ، ایجاد شده و بطور معمول توسط معامله گران به اشتراک گذاشته می شوند و غالباً به عنوان شاخص های رایگان بازار در دسترس همگان هستند .

بهترین ترکیب اندیکاتور های بازار فارکس چیست؟

تفکرات هر معامله گر با معامله گر دیگری متفاوت هستند و اهداف متفاوتی دارند ، بنابراین بهترین ترکیب شاخص های بازار لزوماً برای همه یکسان نیست . در واقع ، شما باید از اندیکاتور هایی استفاده کنید که به احتمال زیاد استراتژی معاملاتی خود را در پلتفرم خود بهبود می بخشد .

با استفاده از انواع مختلفی از اندیکاتور های معاملات بازار فارکس برای استفاده در معاملات خود ، می توانید ابزارهایی را انتخاب کنید که مناسب ترین تجزیه و تحلیل را برای اهداف خود ارائه دهند .

به عنوان مثال ، تغییر واگرایی و همگرایی متوسط و اندیکاتور های میانگین متحرک ممکن است برای یک سرمایه گذاری در بلند مدت مفیدتر باشد ، در حالی که اندیکاتور های MT4 و اندیکاتور قدرت نسبی ممکن است برای معامله گرانی که مایل به انجام معاملات کوتاه مدت هستند سودمندتر باشد.

آیا باید از اندیکاتور های فنی بازار در معاملات استفاده کنید؟

معامله گران با استفاده از این اندیکاتور های فنی مانند اندیکاتور واگرایی همگرایی متوسط در حال حرکت ، اندیکاتور قدرت نسبی یا بولینگر باند ، می توانند از انجام محاسبات زمانبر و پیچیده ریاضی خودداری کنند . علاوه بر این ، معامله گران نیازی به ترسیم نتایج خود یا تبدیل نتایج فرمولی به فرم ها و نمودار های قابل درک ، برای نهایی کردن معاملات خود در بازار را ندارند .

این نمودارها و اطلاعات به راحتی و با استفاده از اندیکاتور فنی ایجاد می شوند و یک راهنمای دیداری عالی از روند گذشته و فعالیت های احتمالی بازار در آینده را ارائه می دهد ، بنابراین اقدام معامله را برای معامله گران آسان می کند .

انتخاب اندیکاتور ها و کارگزاران بازار فارکس

انتخاب اندیکاتور های بازار برای استفاده به همان اندازه انتخاب کارگزار مناسب مهم است . با استفاده از اندیکاتور های مختلف برای کمک به ایجاد استراتژی معاملاتی خود ، می توانید به خودتان بهترین فرصت موفقیت را با انتخاب دقیق اندیکاتور ها و کارگزاری بازار فراهم آورید ، می توانید مدیریت ریسک را انجام دهید و بازده بالقوه خود را افزایش دهید . کارگزاری را انتخاب کنید که به طور مثال تمام ابزارها و کارکردهای مورد نیاز شما را ارائه دهد . هر عملکردی که فکر می کنید به شما در معامله موفقیت آمیز در بازار کمک می کند.

سه وظیفه مهم indicators :

 • اول اطلاع از تغییر روند بازار .
 • دوم پیش بینی بازار برای ورود به معاملات .
 • سوم تایید در تشخیص درست روند بازار می باشد .

اندیکاتور ها می توانند به دو صورت روی پلتفرم معاملاتی قرار بگیرند و رسم شوند یا بصورت مستقیم روی چارت بازار و یا بصورت جداگانه در یک پنجره ی دیگر.

نتایج

 • اندیکاتور فنی شما را از محاسبات طولانی با فرمول ها ی پیچیده مبرا می کند .
 • می توان به هر تعداد اندیکاتور روی پلتفرم معاملاتی داشته باشید .
 • می توان با استفاده درست از اندیکاتور ها آینده بازار را پیش بینی کرد .
 • می توان بسته به نوع معاملات خود از ترکیب اندیکاتور ها استفاده کرد .

مقالات مرتبط :

M23admin

→ خواندن مطلب قبلی

اکسپرت چیست ؟

خواندن مطلب بعدی ←

اسکریپت Scripts چیست؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *