اکسپرتی که برای معامله ساخته شده‌است. دستورالعمل یک تریدر…

اکـسـپـرتـی که برای معامله ساخته ش

اکـسـپـرتـی که برای معامله ساخته شده‌است. دستورالعمل یک تـریـدر…

همه‌ی تریدرها برنامه‌نویس نیستند. و همه‌ی برنامه‌نویس‌ها هم لزوماً برنامه‌نویس‌های خوبی نیستند، بنابراین، اگر وقت و اشتیاقی برای یادگیری MQL4 نداشته باشید، و یک سیستم اتوماتیک [ترید] هم بخواهید، آنگاه چه باید کرد؟ معمولاً افراد به سایت‌ها سر زده و موضوعی با این عنوان را ثبت می‌کنند: “من به برنامه‌نویس نیاز دارم”:

این مقاله مخصوص کسانی نوشته شده که در نوشتن اکسپرت کمک نیاز دارند. اینجا اطلاعات تماس با اکسپرت‌نویس‌ها را پیدا می‌کنید؛ توصیه‌هایی در مورد تماس با آنها دریافت کرده، و در مورد رایج‌ترین مشکل‌ها در کار، توضیحاتی خواهید دید.

قبل از سفارش یک اکسپرت چه باید کرد؟

قبل از اینکه دنبال برنامه‌نویس بگردید، اطمینان حاصل کنید که استراتژی شما سودده باشد. برای اکسپرتی که سودده نیست، پول پرداخت نکنید. می‌توانید این کار را با مراجعه به قسمت تاریخچه و اطلاعات آن، یا با ترید ذهنی، انجام دهید، که البته کار آسانی هم نخواهد بود. همچنین می‌توانید از سیستم تست دستی استفاده کنید که مقاله‌ی Testing Visualization: Manual Trading در مورد آن توضیح داده است. بهترین و درست‌ترین نتایج را می‌شود با ترید در یک حساب دِمو یا یک حساب مینی-رییل (Mini-Real)، بدست آورد، اما این کار زمان بیشتر و احتمالاً هزینه،‌ طلب خواهد کرد. هنگام تست یک استراتژی، به‌ یاد داشته باشید که:

 • بازار دائماً تغییر می‌کند و جواب مثبت اندیکاتورها در بخش تاریخچه، لزوماً مناسب بودن آنها را برای تریدهای واقعی، ضمانت نمی‌کند؛
 • برخی از اندیکاتورها، روی کندل‌هایی که شکل ‌گرفته‌اند، سیگنال‌هایی ترسیم می‌کنند. فلش‌هایی که با موفقیت روی اِکسترمم‌های قیمت قرار می‌گیرند، [فقط] مربوط به بخش تاریخچه هستند. در ترید واقعی، فقط درصورتی می‌توانید آنها را مشاهده کنید، که چندین کندل بعد از آنها نیز، تشکیل شده باشد. برای مثال، سیگنال‌های Fractals با دو-کندل-تاخیر نشان داده می‌شوند. می‌توانید از آنها استفاده کنید، اما این را نیز درنظر داشته باشید که با Fractal وارد بازار نمی‌شوید، بلکه فقط وقتی است که دو کندلِ بیشتر، تشکیل شود (در نمودار یک ساعتی، این کار دو ساعت طول خواهد کشید). از اندیکاتورهایی که الگوریتم کار آنها برای شما ناشناخته است، استفاده نکنید. این کار ممکن است نتایج بدی برای شما همراه داشته باشد؛
 • اندیکاتورهای زیادی وجود دارند که خواسته یا ناخواسته، نگاه‌شان به آینده است. مثلاً، همین اندکاتور ساده‌ی Moving Average، با یک تغییر منفی در زمان مناسب، pivotهای بازار را نشان می‌دهد. اما فقط در قسمت تاریخچه…

بسیاری از خطاهای این مدلی را می‌توان با تست کردن یک استراتژی در حالت واقعی روی یک حساب دِمو، شناسایی کرد. اما این راهِ به‌نظر قابل‌اطمینان، نمی‌تواند ضمانتی بر این موضوع باشد که در ترید واقعی هم همینطور است، چراکه تفاوت‌هایی بین حساب دمو و حساب واقعی است:

 • [در دمو] سرعت انجام (ثبت) معامله همیشه بیشتر از حساب واقعی است. بعد از اینکه درخواست معامله دادید، چند دقیقه طول می‌کشد تا پوزیشن شما در حساب واقعی باز شود (البته زمان انجام این کار بسیار کم است)، پس برای این موضوع آماده باشید. این مورد در نتیجه‌ی استراتژی‌های بلندمدت شما تاثیرگذار نیست، اما کاملاً ترید روزانه‌ی شما را ضایع می‌کند؛
 • در حساب واقعی شرایط ترید (اِسپرد، فاصله‌ی دستورهای توقف، سطح کال مارجین و غیره) ممکن است در مدت زمان ترید، تغییر کند. مثال: قبل از انتشار اخبار، یا قبل از تعطیلات. اما هنگام کار با حساب دمو، به‌ندرت شرایط مذکور را تجربه خواهید کرد، اما فراموش نکنید که این موارد را هنگام بررسی و تخمین تاثیر استراتژی‌تان، لحاظ کنید.

و فراموش نکنید که پول واقعی، پول واقعی است و نگرش‌ها نسبت به آن، با حساب دمو، فرق دارد. اکسپرت می‌تواند احساسات را از فرآیند ترید حذف کند [یعنی دیگر فرد مضطرب پشت کامپیوتر نیست و دائماً استرس ضرر کردن ندارد]، اما اکسپرت نمی‌تواند کاملاً خطاهای محتمل را از بین ببرد. روی یک حساب دِمو ترید کنید، یک استراتژی را پیش بگیرید، نقشه‌های خود را عوض نکنید، و تصمیمات احساسی هم نگیرید. اکسپرتِ آینده‌ی شما، فقط یک برنامه است که تحت قوانینی سفت‌وسخت کار می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید که اکسپرت شما چه نتیجه‌ای خواهد داد، به استیل ترید خود نگاه کنید. استیل ترید شما هم باید شبیه به همان اکسپرت باشد – دقیق و منظم.

اگر بعد از همه‌ی این مراحل، استراتژی شما هنوز سود خوبی به شما داده، و تمام اتفاقات ناگهانی در ترید واقعی را هم پوشش می‌دهد، می‌توانید وارد مرحله‌ی بعد شوید – ساختن یک الگوریتم.

الگوریتم‌سازی

اگر به‌اندازه‌ی کافی با استراتژی‌تان تا الان ترید کرده‌اید، پس ساختن یک الگوریتم برای شما کار سختی نیست. تمام کار این است که قوانینی که می‌خواهید برمبنای آنها اکسپرت شما ترید کند را لیست کنید.

این را در ذهن داشته باشید که برنامه قرار است توسط کسی نوشته شود که کمترین مطلبی در مورد استراتژی شما نمی‌داند. پس باید تمام جزئیات را به‌دقت ذکر کنید: پارامترهای اندیکاتورها، فاصله برای دستورهای توقف، حداکثر تعداد پوزیشن باز، الگوریتم تریلینگ اِستاپ و غیره. در ویژگی‌هایی که نیاز دارید، باید شرح واکنش به هر رویداد مهم، وجود داشته باشد: فعال شدن دستور توقف، پیدایش یک سیگنال تکراری وقتی یک پوزیشنی وجود دارد، شروع به کار اکسپرت بعد از قطع ارتباط و غیره.

باید این را بدانید که کامپیوتر شما نمی‌تواند حدس بزند، چیزی را فرض کند یا مستقل تصمیم بگیرد. خیلی ساده فقط برمبنای قوانین ما ترید می‌کند. اگر موقعیتی پیش بیاید، و شما واکنش به آن موقعیت را با الگوریتم ثبت نکرده باشید، اکسپرت‌تان هیچ کاری انجام نمی‌دهد.

بیایید با هم مثالی را ببینیم از اینکه چه اتفاقی می‌اُفتد اگر ویژگی‌ها را دقیق و با جزئیات تعریف نکرده باشیم. مکالمه‌ی زیر فرآیند توسعه‌ی یک اکسپرت بدست یک برنامه‌نویس را نشان می‌دهد که برمبنای یک الگوریتم از سوی یک تریدر است. من به‌عمد شخصیت‌هایی پوچ و الکی را انتخاب کرده‌ام. این کار تاکید بر توجه به خطاها را بیشتر می‌کند. برای درک بهتر می‌توانید مثال‌هایی از تمام اکسپرت‌ها را دانلود کرده و آنها را همراه با یک تریدر، با یکدیگر تست کنید.

تریدر:

سلام! می‌خواستم یک اکسپرت سفارش بدم.

این اکسپرت باید پوزیشن‌ها رو وقتی MA(9) و MA(18) همدیگه رو قطع می‌کنن، باز کنه.

اگر اونی که سریع‌تره اونی که آهسته‌تره رو به‌سمت بالا قطع کرد، پوزیشن BUY باید باز بشه، و اگه برعکسش شد، پوزیشن SELL باید باز بشه.

چقدر میشه کلاً داداش؟

برنامه‌نویس:

برای گفتن هزینه‌، باید ویژگی‌هایی رو که نیاز دارید، دقیق و با جزئیات بهم بگید.

تقریباً می‌شه ۲۵ دلار، قابل نداره…

تریدر:

هرچی نیاز بوده گفتم! دو تا Moving Average داریم که وقتی اونی که سریع‌تره (با دوره ۹) اونی که آهسته‌تره رو (با دوره ۱۸) به‌سمت بالا قطع می‌کنه، پوزیشن BUY باید باز بشه، و اگه برعکسش شد، پوزیشن SELL باید باز بشه.

برنامه‌نویس:

باشه فهمیدم.

اینم اکسپرت شما – Sample_1.mq4.

تریدر:

اینی که نوشتی دقیقاً چیه؟ این که اکسپرت نیست!

چرا اینقدر پوزیشن باز داریم؟ چرا بسته نمیشن؟

واقعاً برنامه‌نویس هستی؟

برنامه‌نویس:

تعداد پوزیشن‌های باز برابره با تعداد قطع‌شدن‌ها. اکسپرتت رو در حالت ویژوال بذار، همه‌چیز رو می‌بینی – تو هر تقاطع یک پوزیشن باز می‌شه. اگر قطع‌شدن به‌سمت بالا باشه، BUY و اگر به‌سمت پایین باشه SELL خواهیم داشت.

تو چیزایی که به من گفتی حتی یه کلمه هم در مورد بستن پوزیشن نبود!

تریدر:

فراموش کردم بهت بگم: اگر یک پوزیشن باز داشتیم، باید تو تقاطع مخالف بسته بشه – فقط یه پوزیشن باید درلحظه در بازار باز باشه. و برای هر پوزیشن باز باید در فاصله ۵۰ پیپ Stop Loss بذاریم.

برنامه‌نویس:

بیا اینم نسخه دوم، پدر مارو درآوردی! – Sample_2.mq4.

تریدر:

چرا اینجا الان پوزیشن باز BUY داریم؟ اینجا که اصلاً تقاطعی نیست!

اکـسـپـرتـی که برای معامله ساخته ش
اکـسـپـرتـی که برای معامله ساخته شده‌است. دستورالعمل یک تـریـدر…

برنامه‌نویس:

یه قطع‌شدن قبلاً اینجا بوده اما الان از بین رفته. نمودار مقادیر اندیکاتور رو روی کندل‌هایی که تشکیل‌شدن بازتاب میده و این تغییرات در فرآیند تکمیل کندل‌ها رو فقط با استفاده از حالت تست ویژوال یا در ترید واقعی می‌تونی ببینی. اون لحظه‌ای که پوزیشن باز شده یک تقاطع اونجا بوده، کاملاً مطمئنم. اگر دوست داری می‌تونیم اکسپرت رو طوری بسازیم که پوزیشن‌ها برمبنای سیگنال کندل‌های تکمیل شده باز بشن. اینطوری تمام سیگنال‌ها روی نمودار مشخص هستن. خیلی از تریدرها این کار رو می‌کنن.

تریدر:

باشه همین کار رو می‌کنیم.

من می‌تونم پارامتر‌های Moving Averageها و سطح Stop Loss و Take Profit رو ارتقا بدم؟

برنامه‌نویس:

اینم ورژن سوم، Sample_3.mq4:

 • جستجوی سیگنال روی کندل‌های کامل‌شده انجام میشه (اولی و دومی)؛
 • پارامتر‌های Moving Averageها و سطح Stop Loss و Take Profit در متغییرهای اکسترنال تعیین شدن.

چک کن.

تریدر:

حالا شد اون چیزی که من می‌خوام!

اما وقتی چنتا اکسپرت رو با هم ران می‌کنم، فقط یکیشون کار میکنه یا بعضی‌وقت‌ها پوزیشن‌های همدیگه رو می‌بندن!

برنامه‌نویس:

در نسخه‌ی چهارم (Sample_4.mq4) قابلیت تقسیم معاملات رو با توجه به عدد جادویی اضافه کردم. اگر چنتا اکسپرت رو روی یه اَرز اجرا ‌می‌کنید، مقادیر مختلفی برای متغییر MagicNumber برای هر کدوم اختصاص بدید.

تریدر:

الان دیگه کاملاً درست شد!

چه ویژگی‌هایی نیاز داریم که برنامه‌نویس بتواند در همان گام اول، مرحله‌ی ۴ را انجام دهد؟ بیایید موارد مورد نیاز برای یک اکسپرت را فرمول‌بندی کنیم:

 • اکسپرت باید فقط پوزیشن‌های خود را کنترل کند و کاری با پوزیشن‌های دیگر اکسپرت‌ها یا پوزیشن‌هایی که دستی باز می‌شوند، نداشته باشد.
 • اگر هیچ پوزیشنی توسط اکسپرت باز نشد:
  • اگر MA سریع‌تر، آهسته‌تر را به‌سمت بالا قطع کرد، پوزیشن BUY باز شود؛
  • اگر MA سریع‌تر، آهسته‌تر را به‌سمت پایین قطع کرد، پوزیشن SELL باز شود.
 • اگر پوزیشنی توسط اکسپرت باز شد:
  • اگر پوزیشن BUY است:
   • اگر MA سریع‌تر، آهسته‌تر را به‌سمت پایین قطع می‌کند، پوزیشن BUY بسته شده و پوزیشن SELL باز شود؛
  • اگر پوزیشن SELL است:
   • اگر MA سریع‌تر، آهسته‌تر را به‌سمت بالا قطع می‌کند، پوزیشن SELL بسته شده و پوزیشن BUYباز شود.
  • پارامترهای MA سریع و آهسته (دوره، روش ترسیم، قیمت استفاده‌شده) باید با متغییرهای اکسترنال تعیین شوند.
  • مقادیر اندیکاتور از نموداری گرفته می‌شود که اکسپرت روی آن کار می‌کند.
  • برای تشخیص تقاطع، اولین و دومین کندل استفاده می‌شوند.
  • حجم پوزیشن با متغییر اکسترنال تعیین می‌شود.
  • وقتی یک پوزیشن باز شد، StopLoss و TakeProfit در فاصله‌ای قرار می‌گیرند که متغییر اکسترنال تعیین کند.
  • باید گزینه‌ای برای غیرفعال‌ کردن StopLoss و TakeProfit وجود داشته باشد.
  • اگر خطایی رخ داد، اکسپرت باید پنجره‌ای حاوی اطلاعات مربوط به آن خطا را نشان دهد و این کار را درصورت رُخداد مجدد، تکرار کند.

این راحت‌ترین کار بود. چنین سیستم‌های ساده‌ای در زندگی واقعی به‌ندرت دیده می‌شوند، بنابراین وقتی دارید لیستی از نیازها را تهیه می‌کنید، به تمام جزئیات بسیار دقت کنید.

بی‌شک، چنین تریدرها و برنامه‌نویس‌های‌‌ نادانی بسیار کم هستند، اما باور کنید مواردی مثل مثال بالا وجود دارند. بهتر است حتی پیش‌پااُفتاده‌ترین مسائل را دقیق بگوییم تا اینکه بخواهیم بعداً با برنامه‌نویس سر آن بحث کنیم.

آخرین کاری که قبل از جستجو برای یک برنامه‌نویس لازم است، ترید کردن مطابق با “لیست قوانین” می‌باشد. اینگونه تمام جزئیاتی که ممکن است در الگوریتم‌سازی حذف شوند را می‌توانید ببینید. این کار به ‌نفع شماست زیرا بعداً دیگر نیاز نیست برای توسعه و بهینه‌سازی اکسپرت خود هزینه‌ای دیگر پرداخت کنید.

انتخاب برنامه‌نویس

سالیانی‌ست که زبان برنامه‌نویسی MQL4 وجود دارد و متناظر آن اکسپرت‌نویس‌های زیادی هستند که بسیاری از آنها مشتری دائم سایت MQL4.com می‌باشند. پیشرفت‌های خودشان در CodeBase را اینجا قرار می‌دهند، مقاله می‌نویسند و با ارتباط خودشان به تازه‌کارها کمک کرده و مهارت‌های خود را گسترش می‌دهند. بسیاری از آنها حساب‌های واقعی دارند و هم با ترید و هم با اکسپرت کار می‌کنند.

هیچ‌ پایگاه‌ داده‌ای (حداقل من ندیده‌ام) برای توسعه‌دهندگان اکسپرت وجود ندارد که یک نفر بتواند در آنجا تمام اطلاعات مورد نیاز را در مورد یک برنامه‌نویس MQL4 دریافت کند. و ساختن چنین پایگاه‌ داده‌‌ای هم کار بسیار سختی است، زیرا بسیاری از اکسپرت‌نویس‌ها برای مدتی طولانی در این شغل باقی نمی‌مانند.

هدف این مقاله کمک به شما در پیدا کردن یک برنامه‌نویس است. در پیوست شماره ۱ اطلاعات تماس اکسپرت‌نویس‌ها از سایت MQL4.com آورده شده‌است.

جهت انتخاب یک برنامه‌نویس برای اجرای اکسپرت‌تان:

 • با دوستان خود مشورت کنید – به‌خصوص آنهایی که با اکسپرت‌نویس‌ها کار کرده‌اند؛
 • در مورد اکسپرت‌های اجراشده/اجرانشده تا حد امکان مطلب بخوانید؛
 • پروفایل کاربرهای رسمی و معتبر را ببینید – بسیاری از آنها اطلاعات در پروفایل‌شان ارائه داده‌‌اند؛
 • خود با برنامه‌نویس ارتباط برقرار کنید – از طریق ایمیل یا ICQ.

قیمت و شرایط کاری مختلف است. برخی از برنامه‌نویس‌ها به‌صورت پیش‌پرداخت کار می‌کنند و سورس کد را تا زمان دریافت کامل پول‌شان برای شما نمی‌فرستند. برخی نیز ممکن است به شما اعتماد کرده و کار آماده‌شده را مثل “یک هدیه” برای شما بفرستند. برخی از اکسپرت‌نویس‌ها نیز هستند که سورس کد [شما] را به دیگران نیز ممکن است بدهند. بنابراین، باید قبل از شروع کار در مورد جزئیات دقیق صحبت کنید.

ارتباط بگیرید، بحث کنید، راه‌های زیادی هست. بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تست یک اکسپرت

وقتی در مورد شرایط کار بحث کردید و الگوریتم تایید شد، برنامه‌نویس، اکسپرتی را نوشته و برای آزمایش به شما می‌دهد. وظیفه‌ی شما این است که ببینید کار اکسپرت دقیقاً منطبق با نیاز شما است یا خیر.

ابتدا، در استراتژی تستر آن را با استفاده از ترکیبی از پارامترهای مختلف تست کنید – این سریع‌ترین راه برای بررسی الگوریتم است. یک اَرز باز کنید که اکسپرت روی آن تست شده؛ نتایج را کاملاً ببینید و بررسی کنید.

اگر اکسپرت شما فقط محدود به لحظه‌ی بازشدن کندل نیست بلکه در مدت زمان شکل‌گیری کندل هم باید کار کند،‌ بهتر است تست را در حالت ویژوال قرار دهید – در هر مرحله فعالیت‌های اکسپرت را می‌توانید ببینید. مقادیر اندیکاتور‌ ها را در کندل شماره صفر (کندل کنونی) می‌بینید، تغییر و خوردن StopLoss در نوسان‌های شدید قیمت را خواهید دید و … .

اگر تست در استراتژی تستر هیچ خطایی را نشان نداد، آنگاه اکسپرت خود را روی یک حساب دمو ببرید.

سعی کنید چند اکسپرت را با پارامترهای مشابه یا متفاوت اجرا کرده و همزمان با آنها ترید کنید. اکسپرت باید با توجه به الگوریتم، صرف‌نظر از آنچه که اتفاق می‌اُفتد، کار کند. اگر هیچ خطایی نبود، به برنامه‌نویس بگویید که همه‌چیز مرتب است و معامله را با او تمام کنید.

اما خیلی از مواقع، نسخه‌ی اولیه‌ی اکسپرت تضادهایی با الگوریتم دارد، که یا نتیجه‌ی توضیح غلط است یا اشتباه برنامه‌نویس – این موارد بسیار عادی هستند. با برنامه‌نویس تماس بگیرید و اگر واقعاً اشتباه از سوی او باشد، همه‌چیز را درست خواهد کرد. در تماس خود موارد زیر را لحاظ کنید:

 • چه مشکلی در عملکرد اکسپرت وجود دارد؛
 • پارامترهای اکسپرت، که روی آنها خطا می‌دهد؛
 • تست پارامترها (اَرز، دوره، تایم‌فریم، حالت مدلینگ، سرور، و غیره) یا زمان کارکرد و آدرس سرور، اگر اکسپرت را روی یک حساب دمو تست می‌کنید؛
 • بخشی از ژورنال تستر؛
 • چندین اسکرین‌شات همراه با توضیح مشکل؛
 • گزارش اکسپرت (تب “Journal” در تستر یا تب “Expert Advisors” هنگام کار با حساب دمو).

اگر تمام اطلاعات مورد نیاز را بیان کرده باشید، برنامه‌نویس سریع مشکل را پیدا کرده و آن را حل می‌کند.

معمولا این نوع همکاری نیازمند پشتیبانی فنی حتی بعد از تکمیل کار و پرداخت دستمزد است. این یعنی اینکه اگر بعد از ۱ ماه کار کردن، مشکلی پیش بیاید، برنامه‌نویس باید بدون دریافت هزینه مشکل را حل کند. البته این به توافقات شما با برنامه‌نویس نیز بستگی دارد.

نتیجه‌گیری

ترید خودکار هر روز بیشتر و بیشتر طرفدار پیدا می‌کند. بسیاری از تریدرها مدیریت حساب‌شان را کاملاً به اکسپرت‌ها یا ربات‌های تمام‌خودکار می‌سپارند. برای نوشتن چنین برنامه‌هایی، فرد باید دانش و مهارت خاصی داشته باشد. متاسفانه، همه‌ی تریدرها وقت و انگیزه‌ی لازم برای یادگیری این مسائل و اجرایی کردن ایده‌های‌شان را ندارند. هدف این مقاله ایجاد و تقویت ارتباط بین تریدرها و برنامه‌نویس‌های این عرصه بوده است. امیدوارم هستم، این مقاله، منجر به خلق اکسپرت‌های جدید و خوب شود.

پیوست ۱. اطلاعات تماس اکسپرت‌نویس‌ها از MQL4.com

این بخش شامل اطلاعات تماس اکسپرت‌نویس‌هایی است که عضو انجمن mql4.com هستند. این لیست مرتباً به‌روزرسانی می‌شود و اگر الان نتوانستید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید، بعداً سری به این لیست بزنید. دقت داشته باشید که هر کسی ممکن است اطلاعاتی در اینجا ثبت کرده باشد، حتی افراد شیاد. راهی برای تضمین درستی هویت و صداقت افراد در کار، نیست. بنابراین، بعد از کار کردن با هر یک از افراد، لطفاً کامنت بگذارید و نظرات خود را در مورد آن فرد بیان کنید. این کار به دیگران در انتخاب کمک خواهد کرد.

اگر شما خودتان اکسپرت‌نویس هستید و می‌خواهید جزو این لیست باشید، اطلاعات خود را فرستاده تا به این لیست ملحق شوید. این کار هزینه‌ای ندارد و فقط باید مسائل بین خود و تریدرهایی که اکسپرت سفارش می‌دهند را بیان و حل‌وفصل کنید. اگر از شما شکایتی شود و تا یک هفته نتوانید از خود به‌درستی دفاع کنید، از این لیست حذف خواهید شد. امیدوارم این اتفاق رخ ندهد.

.MetaQuotes Software Corp به‌هیچ عنوان مسئولیتی در قبال خُلف‌ وعده‌ی برنامه‌نویس‌ها یا تریدرها، بعد از توافق، ندارد. لطفاً در انتخاب دقت کرده و موارد را به‌گونه‌ای بپذیرید که متحمل خسارت نشوید.

 

مقالات پیشنهادی :

 

M23admin

→ خواندن مطلب قبلی

خطای ۱۴۶ (“TRADE CONTEXT BUSY”) و چگونگی کنار آمدن با آن

خواندن مطلب بعدی ←

چگونه زیگزاگ‌های سریع و بدون ترسیم‌ مجدد بنویسیم

۲۵ مورد نظر

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *